Fortis Ön Muhasebe'in Avantajları

Fatura kesmek ya da irsaliye düzenlemek gibi zorunlu işlemlerin dışında, aslında sıkıcı ve gayri resmi bir süreçtir ön muhasebe. Ancak asıl muhasebe işlemlerinin yapılabilmesi, gerekli olan finansal verilerin toplanması ve bir sistem üzerinde işlenmesi ile sağlanabilir. Muhasebe açıkça muhasebecilerin işi olmasına karşın, ön muhasebe bundan farklı olarak genelde kimsenin işi değildir ve kimsenin işi olmasa da, herkesin yapması gereken bir görevdir.

Ön Muhasebe Programı

Bu bilinçle FORTIS Ön Muhasebe Programı, muhasebe bilgisi az ya da hiç olmayan kullanıcıları hedef alarak geliştirilmiştir. Gereksiz işlevlerden mümkün olduğu kadar uzaklaşmış, sonuca odaklı, verilerin rahat girildiği modern ekranlara ve kolaylıklara sahiptir. Bu kolaylıklar sadece muhasebe işlemleri ile sınırlı değildir. Kullanım sırasında verileri işlemek, düzenlemek, listelemek ya da raporlamak gibi görevler de kendini arabirimin de ki farklılıklarla gösterir.

“Muhasebeci olmayan kullanıcılar için geliştirildi” kavramını ana sayfamızda görebilirsiniz. Bu kapsamda; Veri girişlerinin de program tarafından kontrol edildiğini eklememiz gerekir. Mantıksız veya hatalı bir giriş, kullanıcının farkında olmadan doğru olmayan sonuçlar almasına neden olabilir. Ancak FORTIS bu gibi durumlarda mümkün olduğunda esnek davranarak ve gerektiğinde bu girişe izin vererek uyarır.

Örneğin bir alış ya da satış faturasında, fatura tarihine ve numarasına bakarak tutarsızlığı size önceden bildirebilir. Ya da önceden tanımlı olmayan bir fatura ya da irsaliye kaleminin manuel girişi sırasında değerinin yazılmaması gibi bir durumda sizi engelleyebilir. Bu örnekleri çoğaltmak mümkündür.

Listeleri Özelleştirme

Programı ilk kurup çalıştırdığınızda, özellikler listemeler de, oldukça kalabalık bir detay karşınıza çıkabilir. Örneğin fatura listesinde; ÖTV, Tevkifat gibi işletmenizin kullanmadığı değerler listelenebilir. Ancak bu gerçekten sorun değildir. Çünkü listeler kullanımınıza göre ayarlanmaya hazırdır. Her kullanıcının tercihleri ayrı ayrı kaydedildiği için, herkes kendi ihtiyaçları doğrulusunda özelleştirmeler yapabilir. Sütunları kaldırmak, yerlerini ve genişliklerini değiştirmek son derece kolaydır.

Satış Faturası Ekranı

Bir veri girişi ekranında Tab ya da Enter tuşu ile rahatlıkla dolaşabilir. Mouse kullanmadan sadece klavye ile hızlı girişler yapabilirsiniz. Geri yönde hareket etmek için Shift tuşu ile birlikte bu tuşları kullanabilirsiniz. Geniş metin girişlerinde ise Alt+Enter tuş birleşimi ile alt satıra geçebilirsiniz.

Fatura Kaleminde Fiyat Belirleme

Fatura veya irsaliye ekranında, bir kalem eklerken net bir fiyat ile alış ya da satış kaydı girmek için toplam bölümüne istediğiniz tutarı yazmanız yeterlidir. Birim fiyat, miktar, indirim ve ÖTV gibi alanlar, girdiğiniz tutara göre otomatik hesaplanır.

Yedekleme Ayarları

Peki ya bilgisayarınızın başına kötü bir şey gelirse? Virüs, kriptolanma, disk arızası, çalınma vb… Genelde bu gibi felaket senaryolarına karşı kendinizi korumak için yapmanız gereken tek şey yedek almaktır. FORTIS çalıştığı sistem üzerine zaten yedek alır ancak bu tek başına yeterli değildir. Aynı zamanda bulut üzerinde de yedekleme yapabilir. Sadece bir kutucuğu işaretlemeniz onun için yeterlidir.

Google Drive

Üstelik bu işlem için sizden aylık ya da yıllık ek bedeller talep etmez. Çünkü bu yedekleri çoğu kullanıcının sahip olduğu Google Hesabı'nız üzerinden Google Drive hizmetine entegre olarak yapar. Eğer bir Google hesabınız yok ise şu an açmanın tam zamanı. 15 GB’a kadar ücretsiz olan alanın çok az bir bölümü yukarıda saydığımız felaketlerden sizi kesinlikle koruyacaktır.